Ochotnicza Straż Pożarna w Witanowicach
Ochotnicza Straż Pożarna w Witanowice
działa w ramach:
Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego
ul. Jana Pawła II 114, 34-103 Witanowice
tel. 33 879-49-90
Prezes: Zbigniew Kwarciak
Wiceprezes/Naczelnik: Tadeusz Mrowiec
Z-ca Naczelnika: Piotr Janus
Z DZIEJÓW OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W WITANOWICACH
Ochotnicza Straż Pożarna w Witanowicach jest najstarszą jednostką w Gminie Tomice i jedną z najstarszych w rejonie Nadskawia. Utworzono ją w lipcu 1925 roku, a zarejestrowano w 1926 roku w Wadowicach. Inicjatorem powstania organizacji strażackiej był Ignacy Bronicki, tutejszy organista i naczelnik poczty zarazem. W gronie jej założycieli znaleźli się również: Wincenty, Kazimierz i Kamil Bogaccy oraz Jan Suchan i Ludwik Bobak. Na początku swej działalności OSP liczyła 16 członków. W składzie pierwszego zarządu OSP znaleźli się: Ignacy Bogacki jako prezes i Wincenty Bogacki jako naczelnik. Nazwiska pozostałych członków nie są znane. Sprzęt, jakim dysponowała, umieszczono wówczas w wiejskim spichlerzu położonym na tzw. „Nawsiu”. Obiekt ten zbudowany był z drewnianych bali kryty dachówką. W 1928 roku, z inicjatywy miejscowego księdza proboszcza ks. Dr Pawła Ryłki, z pomocą Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i członków OSP, wzniesiono w centrum wsi Dom Ludowy, w którym znalazło się miejsce dla pożarniczego wozu konnego i sprzętu gaśniczego. Nieopodal, przy posesji Józefa Lemparta znajdowała się wieża służąca jako miejsce suszenia węży strażackich. Po elektryfikacji wsi w 1963 roku umieszczono tutaj syrenę alarmową.
Początkowo strażacy dysponowali jedynie tłokową pompą ręczną oraz wężami parcianymi. W 1948 roku miejscowy kowal i członek OSP Leon Partyka wykonał dla transportu sprzętu i ludzi wóz konny na obręczach żelaznych tzw. „rafiak”. Koni pociągowych użyczali w przypadku alarmu pp. Józef Lempart, Stanisław Michalski, Karol Bobak, Ludwik Kwarciak, Kamil Bogacki, Ryszard Mikołajczyk i Franciszek Krowiarz. W 1962 roku OSP uzyskała drugi wóz konny z miejscem na większą ilość sprzętu (motopompa, węże, węże ssące, rozdzielacz, smok ssawny, prądownice wodne). Do 1960 roku dysponowano motopompą marki Leopolia, a następnie motopompą „Polonia PO3”. Pierwszym samochodem jaki witanowicka straż otrzymała od Powiatowej Komendy PSP był skrzyniowy „Star 25”. Kolejnymi pojazdami były: pożarniczy „Star 20” i od 1980 roku samochód pożarniczy marki „Żuk A15” wyposażony w motopompę 800 l/min. W 1990 roku rozpoczęto wymianę oraz uzupełnienie posiadanego sprzętu bojowego. Uzyskano wtedy średni samochód gaśniczy „Star 200”, a w 1995 roku lekki samochód gaśniczy marki „Żuk A06B”.
Inicjatywa budowy Domu Strażaka w Witanowicach zrodziła się w latach 1964 – 1965. Wówczas to pod przewodnictwem druhów Ignacego, Mariana, Ludwika i Kazimierza Kwarciaków, Kazimierza Sadowskiego, Tadeusza Wojtowicza, Jana Tarapaty i Tadeusza Grabiona zawiązuje się Komitet Budowy wspomnianego obiektu. Wznoszenie Domu Strażaka rozpoczęto w czynie społecznym w 1967 roku. Realizację tego przedsięwzięcia wspomagały finansowo władze gromadzkie, Powiatowa Komenda PSP w Wadowicach oraz miejscowe społeczeństwo własną ofiarnością. OSP uzyskiwała również pewne środki na ten cel organizując zabawy taneczne. Prace trwały nieraz dniem i nocą. Uroczyste oddanie do użytku nastąpiło w 1972 roku. W latach 90-tych w oparciu o datacje z budżetu gminy Tomice obiekt otrzymał obecny wygląd. Witanowicka straż weszła w posiadanie sztandaru w 1938 roku. Ten pierwszy sztandar został ufundowany przez miejscowe społeczeństwo. Na jego płacie, z jednej strony, na czerwonym płótnie znajdował się biały orzełw koronie i napis „OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA W WITANOWICACH 1938”, zaś na drugiej – na perłowym tle postać św. Floriana, a w rogach płata, na tarczach hełmy strażackie z toporkami oraz białe orły w koronach. Sztandar przechowywany przez Franciszka Kurka w latach okupacji hitlerowskiej służył tutejszej OSP do 2000 roku. Wówczas to, z inicjatywy ks. Kanonika Józefa Wróbla, ufundowano i wykonano nowy sztandar. Na jednej stronie przedstawia on krzyż Związku OSP ze srebrnym orłem pośrodku okolony napisem „W SŁUŻBIE OJCZYZNY”, zaś na drugiej, koloru niebieskiego, wyszyto św. Floriana z biało-czerwoną flagą, a w rogach tarcze z hełmem i toporkami oraz godłem Witanowic oraz daty 1926 – 2000. Postać świętego okolona napisem „OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA WITANOWICE”. Sztandar został poświęcony i wręczony druhom z witanowickiej jednostki 28 maja 2000 roku.
Wśród najważniejszych akcji gaśniczych i pożarniczych należy wymienić m.in. pożar zabytkowego kościoła w Witanowicach w 1963 roku, pożar lasu na górze Straconka w Bielsku-Białej w 1979 roku, pożar Zakładu Tekstury w Wadowicach, akcje przeciwpowodziowe w latach 1997, 1999, 2001 i 2006.
Podczas „Dnia Strażaka” w 2012 r. jednostka w Witanowicach otrzymała nowy samochód pożarniczy Iveco 175-24.
OSP w Witanowicach liczy obecnie 36 czynnych członków oraz 21 w MDP chłopców i dziewcząt. Wyposażenie jednostki to Fiat Ducato oraz Iveco 175-24.