Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do mapy strony
Przejdź do menu
Deklaracja dostępności Informacje o kontraście Informacje dla niesłyszących A+ A-
www.straz.tomice.pl – portal strażaków ochotników z Gminy Tomice
Straz Tomice
Navigation
  • Aktualności
  • Ogłoszenia
  • Kontakt
  • Linki

Menu

  • Strona główna
  • Zarząd
  • Historia
  • Jednostki OSP
    • OSP w Lgocie
    • OSP w Radoczy
    • OSP w Tomicach
    • OSP w Witanowicach
    • OSP w Woźnikach
    • OSP w Zygodowicach
  • Projekty
  • Dokumenty
  • Do pobrania
  • Redakcja
strona Tomice
Stona Wadowice Online
You are here: Home › Ogłoszenia › Apel Komendy Powiatowej PSP w Wadowicach o zaniechanie szkodliwego wypalania traw
← Szkolenie kierowców – konserwatorów sprzętu ratowniczego OSP
Zasłużony druh odszedł na wieczną służnę →

Apel Komendy Powiatowej PSP w Wadowicach o zaniechanie szkodliwego wypalania traw

7 kwietnia 2016 | Filed under: Ogłoszenia
pozarWraz z nadejściem wiosny powraca plaga wypalania suchych traw – zła tradycja, z którą od lat zmagają się strażacy, policjanci, służby ochrony środowiska. Sucha, ubiegłoroczna roślinność zapala się błyskawicznie, a ogień szybko obejmuje coraz większą powierzchnię gleby, dociera do płotów i zabudowań, zapala podkłady kolejowe, wdziera się w głąb lasu, zadymia ruchliwe szlaki drogowe. W palących się od wypalanych traw zabudowaniach coraz częściej giną też ludzie.
Przedwiośnie i wczesna wiosna to okres najtrudniejszy dla strażaków. Jak Polska długa i szeroka palą się przydrożne rowy, skarpy, trzcinowiska na wysychających stawach. Utrzymuje się fatalna moda na bezmyślne podpalanie wszystkiego, co porasta uschłą trawą.
Dla świata przyrody wypalanie traw to autentyczna katastrofa ekologiczna. W pożarach giną chronione, cenne gatunki roślin. Już przy 50 C następuje śmierć tkanek roślinnych, a temperatura na powierzchni gleby osiąga 700 C. Następuje selekcja negatywna, giną najcenniejsze trawy i gatunki ziół, pozostają rośliny głęboko korzeniące się, w tym większość chwastów. Zniszczona zostaje flora bakteryjna przyśpieszająca rozkład resztek roślinnych i asymilację azotu atmosferycznego.
Łąki, brzegi rzek, zarośla i zagajniki są miejscami życia ogromnej liczby gatunków owadów, są też ostoją ptaków i zwierząt, które giną wraz z płonącą roślinnością. W ogniu giną także mrówki, uważane za sanitariuszy pól. Jedna ich kolonia może zniszczyć do 4 mln szkodliwych owadów rocznie. Podobnymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami są biedronki, które zjadają mszyce. Z kolei trzmiele i pszczoły umożliwiają zapylenie cennych roślin motylkowych, drzew owocowych, kwiatów. Ofiarami podpalaczy są drapieżne owady, żaby, których populacje maleją w zastraszającym tempie, jeże i krety zjadające drobne gryzonie, młode zające, pisklęta. Gromady ptaków, które mają tereny lęgowe na łąkach, w przydrożnych rowach i zaroślach – giną w płomieniach.
Osoby, które wbrew logice decydują się na wypalanie traw, przekonane są, że w pełni
kontrolują sytuację i w razie potrzeby, w porę zareagują. Niestety, mylą się i czasami kończy
się to tragedią. W przypadku gwałtownej zmiany kierunku wiatru, pożary bardzo często
wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie
w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie
zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.
Proceder wiosennego wypalania traw ma też konkretny, niekorzystny dla nas
wszystkich wymiar finansowy. Jedna godzina walki z płonącą łąką kosztuje dziś przeciętnie 550 zł, na co składa się koszt przejazdu kilku kilometrów przez jeden lub dwa samochody gaśnicze z udziałem od 6 do 12 strażaków.
CZY NAS NA TO STAĆ? Z PEWNOŚCIĄ NIE!
Z A P A M I Ę T A J!
Wypalanie traw szkodzi środowisku naturalnemu, zagraża człowiekowi i jego mieniu, angażuje olbrzymie siły i środki straży pożarnych, a w konsekwencji przynosi straty, które ponosimy wszyscy jako podatnicy i ubezpieczeni.
Z tego też względu wypalanie traw stanowi – w myśl art. 124 i 131 pkt 12 ustawy z dnia 16.04.2004 roku o ochronie przyrody oraz art. 82 § 4 Kodeksu wykroczeń – czyn zabroniony i podlegający karze aresztu, grzywny lub karze nagany.

Did you like this article? Share it with your friends!

Tweet

Written by Grzesiek

← Szkolenie kierowców – konserwatorów sprzętu ratowniczego OSP
Zasłużony druh odszedł na wieczną służnę →

Archiwum

Mapa strony | Administrator: Grzegorz Łopatecki

© 2026 www.straz.tomice.pl - portal strażaków ochotników z Gminy Tomice

Powered by Esplanade Theme by One Designs and WordPress